Technologie Unguator® je výkonným pomocníkem pro přípravu mastí, krémů a širokého spektra dalších farmaceutických a kosmetických přípravků. Připravené produkty zůstávají v kelímcích i po procesu přípravy. Slouží tak nejen jako obaly pro přípravu, ale i jako dispenzační a skladovací obal produktu. To zaručuje zvýšenou trvanlivost produktu až na úroveň hromadně vyráběných přípravků balených v tubách.

K dispozici jsou tři varianty přístroje Unguator®, které se liší především svou výkonností a stupněm automatizace přípravy. Použití technologie Unguator® a všech obalů je validováno a schváleno Státním ústavem pro kontrolu léčiv v Praze a Štátným ústavom pre kontrolu liekov v Bratislave.

Historie technologie Unguator®

Technologie Unguator byla vynalezena panem Albrechtem Konietzkem, lékárníkem z Bambergu v Německu. Zde naleznete zkrácený popis jeho odborného působení: 

 

Albrecht Konietzko (*1938)

 

1966 Lékárník, Farmaceutický institut, Technická univerzita Braunschweig, Německo

1968 Produktový manažer Bayer, Leverkusen, Německo

1981 Lowen-Apotheke („Lékárna u lva“), Bamberg, Bavorsko

1992 první registrovaný patent na technologii Unguator

1994 Patent: "Výroba přístrojů pro výrobu vysoce a nízko-viskózních receptur ve farmaceutickém a kosmetickém odvětví"

od roku 1994 firma GAKO - výroba, prodej a šíření technologie Unguator v Německu a dalších státech světa

1994 Unguator B - První standard SVP, směšování farmaceutických přípravků do objemu až 200 ml

1998 Unguator e - směšování farmaceutických přípravků do objemu až 500 ml za pomocí automatického mixovacího systému

2003 GAKO podepisuje smlouvu o výhradní distribuci pro území České a Slovenské republiky

2004 Unguator 2000 - plně automatizované směšování až do objemu 1000ml a rozhranní RS232

2006 Unguator 2100 - zdokonalení využitelnosti a USB rozhraní

2012 Unguator QMS - validace kvality a integrované míchací programy NRF

2015 gako unguator BASIC - spojka Quick-lock, RS232 port, dotykový panel, integrované sledování času, směšování až do objemu 500ml s manuálním, ale ovladatelným zvedákem

2016 gako unguator EMP - spojka Quick-lock RS232 port, dotykový panel, integrované sledování času, směšování až do objemu 500ml s automatickým zvedákem

2016 gako unguator PRO - spojka Quick-lock, vyměnitelné zvedací rameno, 10,1" dotyková obrazovka, integrovaný snímač čárového kódu, vícenásobné rozhraní pro elektronické váhy, tiskárny, myš, klávesnici, síť, příprava až 2000ml*,míchání v lékovkách* a další.

* předpokládaná dostupnost v průběhu roku 2017

 

Historie technologie Unguator v Česku a na Slovensku

V roce 2002 se osobně seznámili pan Albrecht Konietzko a Aleš Nedopil. V následujícím období proběhlo několik jednání, které vyvrcholili na podzim roku 2003 podpisem smlouvy mezi společností GAKO International AG a společností SoPHIS a.s. o výhradním zastoupení a distribuci technologie Unguator v České a Slovenské republice.

První Unguatory byly dovezeny do České republiky právě v říjnu 2003 a to do lékárny U bílého lva v Říčanech u Prahy. Praktické testy funkčnosti pro lékárenskou laboratorní přípravu magistraliter byly realizovány v krátkém čase a potvrdili vhodnost a správnost použití technologie ve všech úrovních lékáren v České a Slovenské republice. Jediným kritériem použití správného typu Unguatoru byl určen celkový limit přípravy magistraliter v lékárně za den nebo týden spolu s celkovým maximálním oběmem realizované přípravy na jednotlivý kus přípravy.

Tyto kritéria byla stanovena následovně:

vhodný typ Unguatoru:      počet MS-příprav za den          max.objem jednotlivé přípravy

typ B/R                            do 3 ks                                   do 200gm/240ml

typ e/s                            do 10ks                                  do 500gm/560ml

typ 2000/2001                  nad 10ks                                do 1000gm/1125ml

 Technologie Unguator byla v následujícím roce předvedena kompetentním pracovníkům SUKL, na obou farmaceutických fakultách v ČR a byla postupně demonstrována na setkání lékárníků a na odborných výstavách a akcích.

V roce 2005 byla technologie Unguator podrobena detailnímu posudku Doc. RNDr. Milana Dittricha na Katedře farm.technologie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Závěr posudku konstatuje, že:

"Postup přípravy a dispenzace přípravků pomocí zařízení Unguator je možno považovat za validovatelný podle obecných směrnic správné výrobní praxe pro IVLP přípravu léčiv v lékárenckých zařízeních."   (celý text posudku FaF UK a dalších studií je ke stažení zde)

Dne 8.8.2005 Státní ústav pro kontrolu léčiv vydává své vyjádření o vhodnosti použití technologie Unguator a obalového materiálu Unguator pro přípravu, uchovávání a výdej jakostních, bezpečných a účinných léčivých přípravků pro konečného spotřebitele.  (celý text vyjádření SUKL a dalších certifikátů je ke stažení zde)

V roce 2006 jsou ve Štátném ústavu pre kontrolu liečiv v Bratislavě realizované rozbory připravených magistraliter v lékárni Fakultnej nemocnice Bratislava. Na základě těchto rozborů a dodané dokumentace z České republiky, ŠUKL ve svém vyjádření konstatuje, že: "zariadenie technológie Unguator splňa požadavky pre prípravu IPLP a odporúčame jeho používanie na tento účel v Slovenskej republike".

 

 

V roce 2007 vydává své stanovisko i Slovenská lekárnická komora, v souslosti s problémem při neoprávněném neproplácení obalů Unguator některými zdravotními pojišťovnami na Slovensku. Dle vyjádření SleK je postup pojištoven v přímém rozporu s platnou legislativou a neexistuje na Slovensku relevantní důvod pro neuznání taxace obalů Ungautor do ceny magistraliter, pokud lékařský recept má všechny formální náležitosti pro účtování.

vyjádření SLeK  (celý text a dalších studií je ke stažení zde)

Technologie Unguator je po celé období distribuována po území České republiky a Slovenské republiky jak přímým prodejem, tak i formou prodeje (zejména příslušenství a obalů) přes lékárenské velkodistributory. V Česku autorizovanou subdistribuci zejména spotřebního materiálu provádí společnost Dr. Kulich Pharma s.r.o. Na Slovensku je autorizovaným subdistributorem společnost UniPharma Prievidza a.s..

Dne 1. 8. 2009 na základě dohody ukončuje společnost SoPHIS a.s. činnost v této oblasti a předává ji kompletně vč. všech servisně-obchodních závazků společnosti PhMr. Lucie a Aleš Nedopilovi s.r.o., která je společností pana Aleše Nedopila, který svou práci pro  společnosti SoPHIS a.s. ukončil. Činnost výhradního autorizovaného zastoupení Unguator tak definitivně přechází s jeho osobou na výše uvedenou společnost jako zvláštní středisko, které bude poskytovat i tuto vysoce specializovou činnost vč. rozšířeného odborného poradenství.

Cílem našeho servisního střediska Unguator CZ/SK je neustále rozšiřovat a propagovat technologii Unguator pro zvýšení kvality a úrovně služeb poskytovaných pacientům nejen v lékárnách v ČR a v SR. Průběžně také budeme uvádět a propagovat novinky technologie vč. nových způsobů použití.

V současné době je v České a Slovenské republice 
více jak 200 uživatelů technologie Unguator!

 

Kontakt

Unguator® CZ/SK

PhMr. Lucie a Aleš Nedopilovi s.r.o.,
Černokostelecká 154, CZ 251 01 ŘÍČANY–Radošovice

tel: +420-312 310 879
zák.linkaCZ: 800 900 988
zák.linkaSK: 0800 004 204
skype: unguator_cz-sk_service

Vyhledávání

Novinky

15.11.2016 12:30

AKCE na prodej spotřebního materiálu UNGUATOR

Od 16.11.2016 probíhá ve spolupráci se společností Dr. Kulich Pharma s.r.o.prodejní akce na podporu prodeje originálního spotřebního materiálu GAKO UNGUATOR. Při nákupu kelímků v ceně nad 3000,- Kč...
15.11.2016 11:38

Nyní AKCE na nové modely Unguatoru EMP a PRO

Do konce roku 2016 jsme pro Vás s výrobcem technologie Unguator firmou GAKO připravili akci na prodej nových modelů Unguatorů. Můžete využít slevu -10% z ceny nového zařízení, nebo slevu -15% z ceny...
15.11.2016 00:00

Zcela nový eShop

Připravujeme pro Vás zcela nový eShop na objednávky kelímků a spotřebního materiálu.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode